Emigrația italiană a avut mai multe fețe și s-a caracterizat, de asemenea, prin exportul de înaltă calificare în întreaga lume. Capitalul emigranților a fost munca însoțită, întotdeauna, de o serie de resurse nemateriale: determinarea de a munci în orice caz și în orice condiții; perseverența chiar și în fața unor mari obstacole; inventivitatea care, uneori, a dus la obținerea unor rezultate deosebite atât din punct de vedere social, cât și economic.
![](https://www.museoemigrazioneitaliana.org/wp-content/uploads/2021/01/WatermarkedImage-lavorocommemorazione.jpg)